Forum ZO PZW Zamość Strona Główna Forum ZO PZW Zamość

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ELEKROWNIA WODNA NA TANWI
Autor Wiadomość
bosy 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 18:36   ELEKROWNIA WODNA NA TANWI

Znalazłem malinkęw lokalnej prasie! Licho nie śpi! Co wy na to?

[/b]

Aby przeczytać kliknij w zdjęcie!
Ostatnio zmieniony przez bosy 2011-02-23, 19:27, w całości zmieniany 1 raz  

Lipiec Kazimierz 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 19:11   

A możesz kolego coś więcej napisać na ten temat . Dobrze by było aby takie wiadomości były szerzej przedstawiane i nagłaśniane , bo kto wie , a licho nie śpi , jak piszesz .

imperial 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 19:28   

elektrownia na tanwi = degradacja ekosystemu

Lipiec Kazimierz 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 20:23   

Faktycznie , ukazało się takie coś w Nowej Gazecie Biłgorajskiej . Na razie tylko wzmianka że są prowadzone rozmowy z gminą Biszcza . Do decyzji może jeszcze daleko , bo zdobycie uzgodnień i pozwoleń trochę potrwa .
Jednak fakt jest faktem że jakiś biznesmen już się kręci koło tej inwestycji .
Mam nadzieje że w porę zareagujemy i potrafimy tą inwestycję zatrzymać .
Mam jeszcze jedną nadzieje , że ZG Okręgu nie prześpi tej sprawy (jeżeli ona będzie zgłoszona do uzgodnień ) i nie da zgody na tą budowę .
Jak będę wiedział więcej to na pewno powiadomię , i jeżeli ktoś z kolegów też coś się dowie to dajcie znać , bo liczy się czas i informacje .

To by nam wędkarzom w okręgu zamojskim zadrę włożyli , nie ma co .

Aż nie chce mi się wierzyć że głupota i do nas dociera .

jędrek 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 21:00   

Lipiec Kazimierz napisał/a:
Mam nadzieje że w porę zareagujemy i potrafimy tą inwestycję zatrzymać .
To od czego zaczynamy ?

barbus 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 21:07   

Kilka dni temu kolega Jedrek podal link( http://bip-files.bazagmin..._raport_bip.pdf ) do dokumentu z ktorego wynikalo ze planowana jest budowa "malej" elektrowni wodnej o wysokosci spadu do 5 m :przestraszony: w Lazorach, a tu nastepna "radosna" nowina i kolejna tama tym razem w Budziarzach :zalamany:
Wczoraj podpisywalem petycje przeciwko regulacji Kosarzewki, a tu okazuje sie byc moze my bedziemy potrzebowac teraz pomocy innych. :zalamany:
Miejmy nadzieje, ze dzieki utworzeniu obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Tanwi , zadna paskuda na tej rzece nie powstanie.
Swoja droga jak to sie ma do Programu Ochrony i Rozwoju Zasobow Wodnych Wojewodztwa Lubelskiego w Zakresie Udroznienia Rzek dla Ryb Dwusrodowiskowych. Przeciez jedno wyklucza drugie.
Ciekawe co na to Zarzad Okregu? Czy jakies dzialania zostaly podjete.....

"Wedlug wojta gminy Biszcza, Zbigniewa Pyczko, projekt przedstawiony przez inwestora jest ciekawym pomyslem, tym bardziej, ze przy takiej elektrowni znajdowalaby sie przystan kajakowa. Tego typu przedsiewziecia sa mile widziane prezez samorzadowcow, poniewaz niewatpliwie podnosza atrakcyjnosc gminy, dlatego tez wladze gminy zaoferowaly swoja pomoc w tej sprawie, podkreslajac jednak, ze do osiagniecia tego celu jeszcze dluga droga" :przestraszony:

Zazwyczaj nie mam w zwyczaju uzywania brzydkich slow, ale tym razem same cisna sie na usta.... Ja pier......le, co za kraj! :zalamany:

jędrek 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 21:21   

barbus napisał/a:
projekt przedstawiony przez inwestora jest ciekawym pomyslem,

Owszem, jeszcze trzeba dodać, że będą czarować o nowoczesnych, sprawnych, oczywiście wymaganych przy takich inwestycjach przepławkach, które to pozwolą na swobodną migrację ryb. Z biegiem lat jak to w naszym kraju bywa, z różnych nieprzewidzianych powodów będziemy mieli dziadostwo w wersji niesprawnej przegrody.

O planowanych inwestycjach na rzece Tanew już kiedyś na tym forum pisałem ( tak mi się wydaje ) ale w tym czasie to był temat z kosmosu. Tym razem problem aktualny.

Lipiec Kazimierz 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 21:38   

Przejrzałem stronę gminy Biszcza i jeszcze nic takiego nie widać aby było w planach tej Gminy . O prócz tego zauważyłem ciekawostkę , że tereny położone nad Tanwią w tamtej okolicy są chyba objęte programem ,,Natura 2000” . Więc to może się skończyć tylko na planach .
Jednak kto wie , bo gdzie wchodzą pieniądze w grę to wszystko możliwe . Na razie mi się wydaje , abyśmy gromadzili jak najwięcej informacji i pilnowali jak to się rozwinie .
Ciekawe co na to RZGW i czy coś wiedzą na ten temat i jakie są już uzgodnienia . Nie wiem czy z RZGW nie powinien porozmawiać o tym ktoś z okręgu , bo to oni mają najlepszy kontakt . Na razie trzeba zbierać informacje i śledzić cały rozwój wypadków , abyśmy nie byli zaskoczeni . Jak będzie trzeba to ktoś od nas pudzie do powiatu i porozmawia , a jeszcze jedno , Pani Woiewodzina pochodzi właśnie z Biszczy , więc jak będzie trzeba to również i do niej trafimy , ale wpierw trzeba wiedzieć konkretnie o co chodzi .

barbus 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 22:04   

O prócz tego zauważyłem ciekawostkę , że tereny położone nad Tanwią w tamtej okolicy są chyba objęte programem ,,Natura 2000” .

O tej "ciekawostce" pisalem w moim pierwszym poscie w tym temacie, prosze czytac uwaznie posty ;) Tutaj ma kolega link do mapek;
http://natura2000.gdos.go...0Dolnej%20Tanwi

Ciekawe co na to RZGW i czy coś wiedzą na ten temat i jakie są już uzgodnienia .

Panie Kaziu, RZGW to chyba ostatnia instytucja ktorej zalezy na naszych rybach. Nie liczylbym na ich pomoc. Mysle, ze Regionalna Dyrekcja Ochrony Srodowiska bylaby juz bardziej na miejscu, to oni nadzoruja Obszary Natura 2000.

jędrek 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 22:06   

Przejrzałem stronę gminy Biszcza i jeszcze nic takiego nie widać aby było w planach tej Gminy
https://biszcza.netbip.pl/
-wykaz spraw
-stanowisko ds. budownictwa i inwestycji- wykaz spraw
-strona 2

Lipiec Kazimierz 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-23, 23:06   

Jak na razie to chyba jest tylko opinia Gminy na temat budowy tej elektrownii , a nie pozwolenie budowy. Ale to może tak ja to odbieram , kto to może wiedzieć .

Co się tyczy RZGWw Krakowie , to ciekawe czy coś o tym wiedzą . W końcu to oni nadzorują zlewnię górnej Wisły w skład której wchodzi Tanew i to oni są władni wydać decyzję czy będzie coś budowane na obszarze przez nich nadzorowanym . To przecież oni są strażnikami co na tych wodach się dzieje . Jednak nie przeszkadza zapukać i do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i chociaż ich poinformować co się szykuje .

Ciekawe co na te informacje nasz zarząd i czy coś w tej sprawie wiedzą i czy postarają się nam pomóc w zablokowaniu tej inwestycji .

jędrek 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-24, 08:09   

czy postarają się nam pomóc
Tu znajdziesz pomoc http://flyfishing.pl/main...104126&offset=0

krisu75 
Rozkręca się

Wysłany: 2011-02-24, 08:46   

Może zarząd niech ustali i dowie się co i jak. Czekamy na wiadomości z pierwszej ręki! Aż strach pomyśleć co stanie się z Tanwią!

Lipiec Kazimierz 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-24, 08:58   

Ja bym chciał znać opinię Zarządy okręgu . Co oni na ten temat , czy coś wiedzą i czy jakieś kroki zamierzają podjąć .Zanim my coś zaczniemy robić niech wpierw wypowiedzą się Ci co nas powinni reprezentować w takich sprawach , i których żeśmy wybrali , aby nas reprezentowali .
Bić pianę z niewiadomo czego to trochę nie pasuje .
Mam nadzieję że jeszcze nie jest za późno i jednak potrafimy zablokować tą , jak i inne inwestycje na Tanwi .
Mam nadzieję ze ktoś z zarządu przyłączy się do tej dyskusji i wyjaśni niektóre kwestie .

A tak na marginesie , w tym artykule pisze że ta elektrownia będzie wytwarzała energię w wysokości 0,9 KW , czy to nie za mało w porównaniu ze stratami które powstaną na skutek tej budowy . To nawet nie pokryje zapotrzebowania jednego gospodarstwa , a jedynie, może domek rekreacyjny na działce . Czy to czasami nie poroniony pomysł i kto na takie coś może pozwolić niszczyć taką rzekę .
Ktoś ma chyba za dużo pieniędzy do wyrzucenia , aby niszczyć tam środowisko dla własnych prywatnych celów . Przecież to my wszyscy stracimy na tym , a jedynie ktoś prywatny otrzyma na własność część rzeki . Już widzę te zakazy łowienia i tabliczki – TEREN PRYWATNY ZAKAZ WCHODZENIA bo tak to będzie wyglądało po zrealizowaniu tej inwestycji .

bosy 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-24, 09:46   

Elektrownie wodne są w tej chwili w odwrocie. Zaprzestaje się ich budowy wszędzie w cywilizowanym świecie. Ilość energii jaką produkowałyby jest niewspółmierna do kosztów inwestycji. Moim zdaniem za tym stoi coś innego. Jeśli chodzi o Łazory to są tam 2 ośrodki wypoczynkowe i mnóstwo domków. Każdy wie ile już jest tam ludzi latem! Teraz po oddaniu zbiornika w Biszczy trochę to wszystko siadło. Prawdopodobnie jakiś prywaciarz chce zrobić sobie własne jezioro pod swoje plany biznesowe związane z turystyką i kajakami! To samo w Budziarzach! Po co tam budować zalew skoro 2km dalej jest ogromny zbiornik Biszcza! Chodzi pewnie o przystań i przemysł kajakowy. Ciekawe kto jest tam inwestorem? Może któraś z lokalnych wypożyczalni kajaków? Wcale nie zdziwiłbym się gdyby maczali w tym paluszki! Pozdrawiam wszystkich!

Tanew w okolicy wsi Budziarze

barbus 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-24, 12:36   

Jesli wojt Biszczy chce budowac jakas przystan kajakowa to niech to robi na tym swoim bajorku kolo Zar, Tam moze zbudowac nawet caly aquapark, a Tanew niech zostawi w spokoju :zly:

budka 
Zaczyna pisać

Wysłany: 2011-02-24, 16:11   

Trudno mi w cos takiego uwierzyc, ze ktos chce zbudowac tam mała elektrownie wodna, choc akurat Tanwi nie znam w tym miejscu. Dzieje sie to czego kazdy sie obawiał nastepuje wysyp pseudo inwestycji bezwzglednie niszczących piekna Dolinę Tanwi.Przede wszystkim za pieniądze podatników i z dotacji. Najgorsze jest, ze takie bezsesnowne inwestycje zostaje uznawane przez lokalne władze samorzadowe, bo przeciez dbają o mieszkanców i daja im prace i rozrywke no i przyklask ogołu społeczenstwa, bo cos sie dzieje, ktos bedzie inwestował...
Według mnie to juz nawet nie rece opadaja, bo one juz dawno opadły po pomysłach niektorych inwestorów (czyt. szkodników) to juz jest katastrofa.
Czytam teraz ksiazke to rodzinie strazników na rzecze Test w Anglii o tym jak musieli sie z podobnymi problemami zmagac.Jedyna róznica jest taka, ze było to w pierwszej połowie ubiegłegi wieku. Jak zdaje sobie sprawe, ze nie spobób tych rzek i sytuacji porownac, ale widac w jakkim stopniu jestesmy w tych sprawach w tyle.

Lipiec Kazimierz 
Forumowicz

Wysłany: 2011-02-24, 16:51   

Koledzy Ja jednak wstrzymam się z komentarzami do póki coś konkretnego nie będę wiedział . Po rozmowie z pracownikiem Powiatu (zaprzyjaźnionym oczywiście) , który powiedział tak: że ten artykuł to jeszcze nie dowód że powstanie elektrownia i że ja i koledzy jako indywidualni ludzie nie jesteśmy stroną , więc niewiele się dowiemy i czasami , obraźliwe , czy oskarżające wypowiedzi , jak i podsycanie do nienawiści może być karalne . Stroną w tej sprawie jest Okręg PZW ponieważ dzierżawi te wody , więc ZG Okręgu może uzyskać więcej informacji jako strona zainteresowana , a nie pojedynczy ludzie . Poczekajmy na wypowiedz kogoś z okręgu i dopiero po tej odpowiedzi będziemy mogli określić co dalej robić . Tak naprawdę to my nie mamy z czym iść do Powiatu , Województwa i wszczynać jakąś akcję bo po prostu nic nie wiemy .
Mam nadzieję że ktoś z zarządu jednak nam to wyjaśni .
Na razie zbierajmy dowody i wiadomości , i pilnujmy tego abyśmy tą sprawę nie przegapili , i żeby się nie okazało że dowiadujemy się na końcu i nic zrobić nie możemy .

Jerzy Wiater 
Prezes ZO PZW

Wysłany: 2011-02-25, 08:12   

W dniu wczorajszym zadzwonił do mnie potencjalny inwestor i poprosił o spotkanie. Jesteśmy umówieni w dniu 02 marca. Jest to zbyt poważna sprawa żeby na podstawie artykułu z trzeciorzędnej gazety biegać po urzędach i protestować. Na dzisiaj daję bardzo małe szanse Panu inwestorowi. Co do wójta gminy Biszcza to prawdopodobnie podejmiemy bardzo zdecydowane kroki ale to już całkiem inna sprawa.

krisu75 
Rozkręca się

Wysłany: 2011-02-25, 10:17   

No to coś już wiemy! Dziękuję p. prezesowi za odpowiedź. Ta większa zapora planowana w Łazorach leży chyba już na terenie Podkarpackiego i okręgu PZW w Tarnobrzegu jeśli się nie mylę.Także z tamtym okręgiem mogą kontaktować się inwestorzy. Warto się tym zainteresować aby nic nam nie umknęło!
Dziękuję p. prezesowi za odpowiedź i z niecierpliwością czekam na dalsze wiadomości w sprawie Tanwi!

Odpowiedz do tematu